JUBILEUSZ TEATRU "GDAŃSKA 4"
Teatr "Gdańska 4" powstał w 2004 r. przy Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach.
Rozpoczynając pracę miałem w głowie idee teatru otwartego, żywego i pulsującego życiem, który to w swoim założeniu nie odnosił się jedynie do literatury, ale również do własnych przeżyć młodych ludzi, ich zainteresowań, wątpliwości i ciągle zadawanych przez nich pytań. Przedsięwzięcie takie z powodzeniem dawało młodzieży możliwość próbowania swoich sił na różnych płaszczyznach sztuki związanych z teatrem. Wszystkie dotychczasowe projekty teatralne, warsztaty, czy zamysły muzyczne były wypadkową wspólnych zainteresowań, moich i wychowanków. Poczynając od działań plastycznych, recytatorskich, muzycznych, animacyjnych, czy performatywnych, młodzież z sukcesami realizowała swoje plany i założenia w ramach zajęć teatralnych.
Swoją działalność rozpoczęliśmy pracą nad spektaklem "Kobieta" według tekstów Haliny Poświatowskiej, Jacquesa Preverta. W tym samym czasie pracowaliśmy nad stworzeniem muzyki do poezji Stanisława Bienia, puławskiego poety, która przerodziła się w zawiązanie zespołu "Męćmierz".
Kolejnymi spektaklami były:
- Mężczyzna (do tekstów autorskich młodzieży)
- Dziecko (z wykorzystaniem elementów akrobatyki)
- Na do widzenia (na podstawie tekstów Wisławy Szymborskiej)
- monodram "Paciorek" w wykonaniu Roberta Wiśniewskiego do tekstów Józefa Stompora
- "Portret" (fragment) Sławomira Mrożka
- "Adam i Ewa" na podstawie tekstów Marka Twaina
- "Tryptyk"- spektakl oparty na tekstach własnych, prozy Alesia Razanowa i Stanisława Bienia
- "Zwykła mysz"- monodram na podstawie prozy Isvana Kusana, tł. Izabela Zdybicka, wykonanie Michał Góra
- "Bao - Baby Nauka Tańca" na podstawie tekstów Antoine de Sainte Exupery, adaptacja Małgorzata Klinkosz
- "Norwid - poeta przeklęty" monodram w wykonaniu Huberta Domańskiego
- "Allegro na 3 głowy" spektakl na podstawie tekstów Zbigniewa Nowaka
- "Alles in Ordnung - Listy do Lagerkommandanta" na podstawie tekstów Czasława Czubaka
- "Lekcja języka polskiego" miniatura teatralna na podstawie tekstów Juliana Tuwima, Jacka Kaczmarskiego, Anny Marzec, Mariana Piechala
- "Gdzie jest król " na podstawie tekstów Małgorzaty Szyszki
- "Matka i Ja" na podstawie poezji Julii Poczek i Elżbiety Wójtowicz
- "Co w trawie piszczy" na podstawie wierszy Elizy Rozdoby
Teatr "Gdańska 4" brał udział w licznych konkursach, przeglądach teatralnych i muzycznych, festiwalach amatorskich, jak również niezależnych festiwalach teatralnych, festiwalach zagranicznych czy warsztatach teatralnych.
Należy tu wymienić:
- Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych - Ostrów Wielkopolski
- Egressy Beni Orszagos Szinjatszo Fesztival Lapja - festiwal teatralny mniejszości węgierskiej na Słowacji
- Dolnośląskie Spotkania Teatrów Młodzieżowych" Chochoł" Wrocław ( Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży )
- Ogólnopolski Przegląd Teatralny " Klaka"- Gdańsk (Pałac Młodzieży)
- Ogólnopolski Festiwal Teatralny" Arttime"- Jelenia Góra (Jeleniogórskie Centrum Kultury) - I miejsce
- Ogólnopolski Konkurs Recytatorski - Poezja Śpiewana (Wojewódźki Ośrodek Edukacji i Promocji Kultury we Włocławku) - VI miejsce - zespół Męćmierz
- Ogrody Piosenek - II nagroda dla zespołu Męćmierz - Ogród Saski w Lublinie
- Festiwal Piosenki Poetyckiej " Radomska Łaźnia" - Radom
- Festiwal Najciekawszych Widowisk (Wojewódzki Ośrodek Kultury ) - I Miejsce 2012 Lublin za spektakl "Alles in Ordnung"
- Scena Młodych 2012 - Przegląd Teatrów Młodzieżowych i Kabaretów - Centrum Kultury - Lublin- Grand Prix 2012 za spektakl "Alles In Ordnung"- nagroda rezyserska dla Huberta Domańskiego
- XXXV Wojewódźkie Prezentacje Teatrów Młodzieżowych - Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty - Lublin 2102.
Członkowie teatru "Gdańska 4" prowadzili warsztaty teatralne w Jeleniogórskim Centrum Kultury, Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku, Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli, Gminnym Ośrodku Kultury w Baranowie, Gminnym Ośrodku Kultury w Kurowie, Ośrodku Kultury "Arsus" w Warszawie, "Noc Kultury" w Lublinie - wymienia jednym tchem reżyser Hubert Domański.
Obecnie teatr borykający się z warunkami lokalowymi poszukuje przestrzeni teatralnych, wyznaczając je sobie i adoptując na potrzeby spektaklu bądź wydarzenia artystycznego.
" Gdańska 4" przedstawia zatem swoje spektakle w przestrzeniach dworcowych (I piętro dworca PKP W Puławach), nadając nowy wymiar i status tego miejsca; w kościołach (Kościół św. Wojciecha w Górze Puławskiej. Kościół N.M.P. w Puławach, gdzie teatr pozyskuje sobie szerszego widza, adoptując jednocześnie spektakl do przestrzeni sakralnych;, w Ośrodku Samopomocy w Końskowoli, gdzie rolą teatru jest kształtowanie i wychowanie widza; czy na podwórzach osiedlowych (osiedla Kaniowczyków i Norwida w Puławach), próbując pobudzać społeczność lokalną do działań kulturalnych, zachęcając do twórczej aktywności w obszarze teatru.
Aktorzy teatru to gimnazjaliści, licealiści i uczniowie szkół podstawowych, puławskich szkół, którzy zasmakowawszy gry na scenie i całej atmosfery grupy, często kontynuują swoja pasję kształcąc się dalej w tym kierunku, jako aktorzy czy krytycy teatralni.
Teatr "Gdańska 4" przypomina teatr rodzinny. Wiele maturzystów, kończąc szkołę, przyprowadza swoje rodzeństwo, które staje się nowym pokoleniem aktorów.
ZAJĘCIA TEATRALNE - WYCINKI PRASOWE
ZAJĘCIA TEATRALNE - PLAKATY, ZAPROSZENIA
>>>zdjęcia z przedstawienia "Męćmierz""<<<