Nakarm głodne dziecko - wejdź na stronę www.Pajacyk.pl


"Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście"

Koniec listopada w MDK to czas zabaw dla dzieci i imprez integracyjnych. Prowadzi je pani Magdalena Cencek. W tym roku zaplanowano 11 spotkań dla klas i grup przedszkolnych.


Zabawy z okazji zbliżających się - popularnie nazywanych - "andrzejek" mają na celu podtrzymywanie tradycji, a także atrakcyjne spędzanie wolnego czasu.
Wykorzystywane są do tego propozycje zabaw, które w przeszłości prowadziły młode dziewczyny, aby dowiedzieć się kiedy i za kogo wyjdą za mąż.
Wróżba z kształtem sztachet w płocie mówi o tym, jak będzie wyglądał przyszły wybranek. Serce imion - jak będzie miał na imię. Popularna wróżba z butami - kto pierwszy wyjdzie za mąż. Wróżba z gwiazd - co czeka uczestników zabawy w najbliższej przyszłości, wreszcie przepowiednia - jaki będzie wykonywać zawód. Na zakończenia zabawy grupa otrzymuje gałązkę kwitnącego krzewu. Jeśli przed Bożym Narodzeniem zakwitnie to znaczyć może, że wszystkie wróżby spełnią się.
Tego rodzaju zabawy cieszą się ogromna popularnością. Z każdym rokiem jest więcej chętnych grup do udziału w nich.

(tekst: Małgorzata Klinkosch)


Wystawa prac plastycznych - pracownia rzemiosł artystycznych 2015

WYSTAWA PRAC PLASTYCZNYCH PRACOWNI RZEMIOSŁ ARTYSTYCZNYCH MDK

Serdecznie zapraszamy na wystawę prac plastycznych uczestników zajęć Pracowni rzemiosł artystycznych MDK pod kier. Teresy Furtak.
Wernisaż wystawy odbędzie się 8 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 w Galerii "Piwnica" MDK-Puławy.MARATON FOTOGRAFICZNY

Maraton Fotograficzny 2015

19 i 20 grudnia 2015 r. serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach fotograficznych, zorganizowanych przez pracownię fotografii MDK pod kier. Daniela Mroza.
Warsztaty przeznaczone są dla osób średniozaawansowanych w zakresie fotografii, w wieku od 14 lat.


W programie:
- ciemnia fotograficzna,
- studio fotograficzne,
- plenery,
- wykłady,
- pokazy fotograficzne,
- wystawa powarsztatowa.


Do pobrania:
Regulamin Maratonu Fotograficznego
Pozwolenie rodzica/opiekuna


POŁUDNIE LITERACKIE 2015

Podsumowaniem dwóch konkursów związanych z kulturą języka polskiego było Południe Literackie, które w dniu wczorajszym miało miejsce w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach.
Poznaliśmy laureatów Powiatowego Konkursu Ortograficznego oraz Powiatowego Konkursu Literackiego „Życie z pasją” od lat organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach.

(tekst: Agata Majcher - Starostwo Powiatowe w Puławach)

http://www.pulawy.powiat.plRecital Ady Winieckiej

RECITAL ADY WINIECKIEJ W MDK

20 listopada 2015 r. o godz. 17:00 serdecznie zapraszamy na recital Ady Winieckiej w towarzystwie poezji Katarzyny Pać i Julii Ogonowskiej, uczestniczek zajęć Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach.

.

Południe Literackie
PATRONAT HONOROWY: STAROSTA PUŁAWSKI, PREZYDENT MIASTA PUŁAWY

19 listopada 2015 r. o godz. 12:00 zapraszamy serdecznie do Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach na "Południe literackie"


W programie:
- wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Ortograficznym
- wręczenie nagród w Powiatowym Konkursie Literackim "Życie z pasją"

.

Do pobrania: Wyniki konkursu ortograficznego
Wyniki konkursu literackiego "Życie z pasją"


Wyróżnienie dla Emilii Gawrylak

O Emilii: jest w trzeciej klasie liceum. Na przestrzeni swojego życia zdobyła parę prestiżowych nagród w konkursach plastycznych. Już jako malec rysowała zwierzątka wraz z otaczającą je przyrodą. Gdy była w drugiej klasie szkoły podstawowej pokazała mi swoje rysunki – odbiegające od standardu prac swoich rówieśników. Były to dość specyficzne dokładne szkice anatomicznie prawie bezbłędnie rysowane pastelami olejnymi. Przedstawiały postacie koników, żyraf, słoni, dinozaurów, pterodaktyli w dynamicznych pozach. Rysowane kolorowo i z pewnym, zdecydowanym naciskiem. Obecnie jest zafascynowana lineart, dewiantart, opiera się na znajomości technologicznych sztuczek elektronicznych, ale swoje prace wykonuje ręcznie, które są niekiedy tak precyzyjne, że wyglądają na opracowane komputerowo. Przedstawione na wystawie rysunki są zrobione przez Emilkę kredką ołówkową i długopisem.

(tekst: Anna Bachanek)


KONKURS PLASTYCZNY NA OZDOBĘ CHOINKOWĄ

Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na ozdobę choinkową. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz klas I-III szkół ponadgimnazjalnych. Zadanie polega na wykonaniu z własnych materiałów ozdoby choinkowej. Prace należy dostarczyć do Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach do dnia 6 grudnia 2015 r.


Do pobrania: Regulamin konkursu


XV Powiatowy Dzień Kultury

XV Powiatowy Dzień Kultury 19 listopada 2015 r. od godz. 16.00 w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach odbędzie się XV Powiatowy Dzień Kultury. Głównym punktem programu obchodów święta kultury będzie wręczenie Dorocznych Nagród Starosty Puławskiego w Dziedzinie Kultury. W tym roku nagrodzonych zostanie 27 osób oraz 10 organizacji działających w sferze kultury. W trakcie obchodów będą miały miejsce występy artystów z Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, pary tanecznej z zespołu "Powiśle" przy POK "Dom Chemika" oraz Grupy Wokalnej The Voices z Niepublicznego Gimnazjum przy I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Uroczystość zwieńczy koncert Kwartetu Smyczkowego The Strings.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w tegorocznym powiatowym święcie kultury. więcej ....


TAKPEŁNOSPRAWNI

Spektakl pt. Skrzydełka w wykonaniu uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Puławach, reż. Hubert Domański 5 listopada 2015 o godz. 11.00 zapraszamy do Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" przy ul. Wojska Polskiego 4 (sala widowiskowa) na spektakl pt. "Skrzydełka" na podstawie scenariusza Małgorzaty Jokier, w reżyserii Huberta Domańskiego z Młodzieżowego Domu Kultury.


Tak, tym spektaklem chcieliśmy udowodnić sobie i innym, że jesteśmy pełnoprawnymi, występującymi na scenie, aktorami, którzy chcą coś powiedzieć, zakomunikować. Nikt nie chce dziś słuchać i patrzeć na potknięcia, niedociągnięcia, zresztą i tak są one zarezerwowane dla osób sprawnych intelektualnie, zdrowych i zdolnych.
Działania o charakterze profilaktycznym miały za zadanie rozbudzić w uczestnikach zajęć potrzebę uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta, rozpalić w uczestnikach poczucie pewności siebie i akceptacji własnej równoprawności i pełnosprawności w byciu w przestrzeni miasta i w byciu na scenie.
Program zakładał "Stop nietolerancji dla osób intelektualnie niepełnosprawnych".
To nasze działania pokazały, że można taką współpracę osiągnąć, nie rezygnując z waloru artystycznego przedsięwzięcia.


Spektakl powstał ze współpracy Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach i Środowiskowego Domu Samopomocy w Puławach. Inscenizacja teatralna opowiada o normalnej rodzinie, w której rośnie dziecko o nadzwyczajnych i nieludzkich cechach. Od odpowiedzi Kogo skubać ?, zaczynają się właściwe problemy. Spektakl jest pewnego rodzaju protestem przeciw metodom wychowania dziecka na wzór i podobieństwo współcześnie obowiązującego modelu ludzkiego, przeciw ogłupieniu i tresurze.

http://moje.radio.lublin.pl/niepelnosprawni-sa-otwarci-tworczy-i-aktywni.html

(tekst: Hubert Domański)


Wystawa fotografii Amadeusza Górskiego MDK Puławy WYSTAWA FOTOGRAFII AMADEUSZA GÓRSKIEGO

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Amadeusza Górskiego - ucznia zajęć fotograficznych MDK pod kier. Daniela Mroza.
Wernisaż wystawy planowany jest na dzień 28.10.2015 r., godz. 17:00 w Galerii "Piwnica" Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, ul. Sieroszewskiego 4

https://www.facebook.com/events/776352449157064/


FINAŁ KONKURSU NA ILUSTRACJĘ DO KSIĄŻKI "LALKA" BOLESŁAWA PRUSA

Narodowe Czytanie 2015 Puławy

22 października 2015 r. w nowej hali sportowej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach odbyła się powiatowa odsłona Narodowego Czytania 2015. Powiat Puławski podjął inicjatywę pary prezydenckiej już trzeci raz. W tym roku przygotowaliśmy inscenizację „Lalki” Bolesława Prusa” w reżyserii Huberta Domańskiego. W poprzednich latach czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry (2013) i Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014).


W przedstawieniu udział wzięli: Alicja Bielawska (Starostwo Powiatowe), Mariola Błazik (Młodzieżowy Dom Kultury), Hanna Kamola (SP ZOZ), Agata Panek (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie), Beata Trzcińska-Staszczyk (I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego), Danuta Smaga (Rada Powiatu), Danuta Szlendak (Powiatowa Biblioteka Publiczna), Ilona Wojnicka (KP Policji), Monika Zych (Starostwo Powiatowe), Andrzej Czarnecki (SOSW im. M. Grzegorzewskiej), Henryk Głos (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie), Michał Godliński (Starostwo Powiatowe), Łukasz Grabczak (Radio Lublin), Andrzej Mitruczuk (Rada Powiatu), Mariusz Oleśkiewicz (Młodzieżowy Dom Kultury), Artur Warchał (KP Państwowej Straży Pożarnej), Jarosław Wartacz (Rada Rodziców MDK), a także uczniowie: Mateusz Pieńkosz (ZST im. M. Skłodowskiej-Curie) oraz grupa teatralna I LO im. Ks. A.J. Czartoryskiego w składzie: Dominika Antas, Aleksandra Kowalczyk, Jan Olender, Klaudia Karaś, Igor Grabski, Kamil Kapciak, Agata Sekita, Katarzyna Stanisławek, Alicja Rzepka, Maciej Miłosz, Rafał Lipnicki, Jakub Dzik, Patrycja Kwiecień, Anna Łojek, Weronika Stachniak, Patrycja Górmińska, Maciej Synowiec, Weronika Sitnik, Ernest Skoblewski, Kamila Bogusz i Izabela Kamola. Gościnnie wystąpiła Iga Witaszek. Grupę teatralną z I LO przygotowały do występu: Beata Burecka i Anna Bukowska. więcej ....Pobierz Nazwa Play Rozmiar Czas
download Narodowe Czytanie 2015 w Radio Lublin

  2:56 min

WYNIKI POWIATOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO 2015

Informujemy, iż w tegorocznej edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego
TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII otrzymuje Jakub Gurba
z Niepublicznego Gimnazjum przy I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego w Puławach.


Wyniki konkursu prezentujemy w załączonym poniżej dokumencie (*pdf).
Serdecznie gratulujemy wszyskim laureatom konkursu.


Do pobrania: Wyniki konkursu


FINAŁ KONKURSU NA ILUSTRACJĘ DO KSIĄŻKI "LALKA" BOLESŁAWA PRUSA

Narodowe Czytanie 2015 Puławy

22 października 2015 r. o godz. 11:00 w Hali Sportowej ZST w Puławach ul. Wojska Polskiego 7, zapraszamy na rozstrzygnięcie konkursu na ilustrację do księżki "Lalka" Bolesława Prusa.


Wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas akcji Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej oraz Starosty Puławskiego Witolda Popiołka.

http://www.pulawy.powiat.pl/

Do pobrania:
Protokół pokonkursowy


PAŹDZIERNIK 2015 - MIESIĄCEM NAGRÓD
w Pracowni Edukacji Plastycznej pod kierunkiem Anny Bachanek

Wyróźnienie dla Emilii Gawrylak w Miedzynarodowym Konkursie Plastycznym 'Taniec jest wokół'

I miejsce dla Pauliny Gajek w konkursie "Poczuj chemię do kultury" zorganizowanym przez Dom Chemika Puławy
II miejsce dla Weroniki Szmigiel w konkursie "Jan Paweł II patronem rodziny" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzina Puławy
Wyróźnienie dla Emilii Gawrylak w Miedzynarodowym Konkursie Plastycznym "Taniec jest wokół nas" organizowanym przez Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu (technika: długopis i kredki).
Wyróżnienie dla Patrycji Fili w konkursie "Poczuj chemię do kultury" zorganizowanym przez Dom Chemika Puławy
Wyróżnienie dla Natalii Kruk w konkursie "Jan Paweł II patronem rodziny" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzina Puławy
Wyróżnienie dla Natalii Mazurak w konkursie "Jan Paweł II patronem rodziny" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Rodzina Puławy


Warsztaty z twórcą - Zbigniew Kozak

W dniu 12.10.2015 uczestnicy zajęć teatralnych i Klubu Literackiego "Strofka" mieli możliwość poznać pana Zbigniewa Kozaka - rzeźbiarza, poetę. Autora tomu wierszy "Powroty" oraz zbioru dla dzieci " Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki".

Uczestnicy spotkania przeprowadzili "konferencję prasową" z gościem, poznali efekty jego pracy rzeźbiarskiej, a nade wszystko mieli wyjątkową okazję posłuchać i samodzielnie spróbować przeczytać teksty pisane gwarą przez pana Kozaka.


II i III ETAP V POWIATOWEGO KONKURSU O REGIONIE PUŁAWSKIM

5 października 2015 r. w Sali Pompejańskiej Starostwa Powiatowego w Puławach odbył się II i III etap V Powiatowego Konkursu Wiedzy o Regionie Puławskim.


Celem imprezy jest pogłębianie wiedzy historycznej oraz lokalnej tożsamości młodych mieszkańców powiatu. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach. Opiekę merytoryczną w tym roku sprawował Zbigniew Kiełb z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta w Puławach, radny Powiatu Puławskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Puławski Witold Popiołek. Do konkursu przystąpiło 68 uczniów, zaś do finału zakwalifikowało się 25 osób.
Po pisemnym teście, który odbył się w dniu dzisiejszym, do ścisłego finału zakwalifikowało się 11 osób: więcej ...

(tekst: Małgorzata Klinkosch / fot. Patrycja Górecka)


WARSZTATY Z TWÓRCĄ

W pracowni literackiej 22.09.15 r. odbyły się, pierwsze w tym roku szkolnym, Warsztaty z twórcą. Na spotkanie z panem Zbigniewem Kozakiem - poetą, rzeźbiarzem, zaproszona została klasa III ze Szkoły Podstawowej Nr 11 pod opieką pani Małgorzaty Kuś.


Dzieci poznały różnicę między wierszem i prozą. Wspólnie z autorem odczytały "Stonogę u szewczyka" - jeden z utworów ze zbioru "Myszki, mrówki, wiewiórki i inne bajdurki", ilustrowany przez Jolantę Wawer - nauczycielkę Przedszkola z Końskowoli. Drugi wiersz "Imieniny świerszcza" zaprezentowali ochotnicy. Pan Zbyszek przeczytał także utwór "Wawrzkowe bajania" - pisany gwarą. Uczestnicy spotkania obejrzeli rzeźby wykonane w drzewie, a także kwiaty i ptaki, które pan Kozak wyczarowuje z kawałków kory. Na zakończenie pan Zbyszek opowiedział jak dawnniej bawiły sie dzieci. Wykonał łódeczkę z kory oraz nauczył zebranych robić “bączka” ze sznurka i guzika.

(tekst: Małgorzata Klinkosch)