Zapraszamy na wernisaż wystawy grafiki Marcin Yperyt Przydatek, który odbędzie się 27 maja 2024 r. o godz. 17:00 w galerii 'Piwnica" Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach.
Artysta przeprowadzi warsztaty kaligrafii piórami ptasimi.
Marcin Przydatek pseudonim Yperyt jest artystą urodzonym w Puławach. Rocznik 1970. Ma na swoim twórczym koncie wystawy od 1993r. - najpierw w Nałęczowie jeszcze gdy był uczniem tutejszego PLSP, potem w Gołębiu w GOK, w Puławach: w Domu Chemika, w Bibliotece Miejskiej w Muzeum Regionalnym, w galeriach kazimierskich - u Łazorka, w Bohemii u Cezarego Garbowicza, a nade wszystko warto wspomnieć o związkach z Konfraternią Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Wystawiał się w Warszawie, w Radomiu, w Lublinie, w Białymstoku, potem w Szczecinie, w Ustce. Od 2024 r. jest wice prezesem Fundacji „Drzewiej". Yperyt czuje się Artystą w Drodze...w przenośni i dosłownie.
Uprawia rysunek, linoryt, posługuje się pismem kaligraficznym. W formie manuskryptu wydane jest jego dzieło Spichlerze Kazimierza Dolnego oraz Opis zabytków puławskich. Yperyt stosuje zabiegi malowania kawą i ziołami, te techniki ożywiają rysunki przyrody piórkiem i bardzo efektownie prezentują się w tej szacie malarsko-graficznej. Lawowanie zostawia wspaniałe efekty na kartonie, na papierze czerpanym.
Marcin Przydatek Yperyt pasji poddaje zainteresowania baśniami, legendami Pomorza oraz innych krain polskich.
Ilustracja książkowa to oczywisty jego konik, zgłębia tajniki przypowieści, podań, bogato ilustrując je, opatrując pismem ręcznym w sposób mistrzowski stosuje kaligrafię.
Artysta jest aktywny podczas wydarzeń typu spotkania historyczne średniowiecza i wczesnego średniowiecza. Odziany w strój z epoki prezentuje wówczas swoją sztukę pisania, malowania wywarami roślinnymi . Podczas tego rodzaju spotkań wchodzi pokaz warsztatu takimi narzędziami jak orle pióro, pióro łabędzie, gęsie pióro, trzcinka.
Obecna wystawa w Puławach w galerii Piwnica MDK Puławy to szczypta dorobku, którą Marcin Przydatek - słynny Yperyt, dzieli się z nami mieszkańcami nadwiślańskiej krainy, jakże jemu bliskiej. On stąd, przemierzający szlaki znane i nieznane, pełne otwartej przestrzeni dla maga, dla demiurga ....
Dziękujemy za piękną prezentację twórczości i zapraszamy do podziwiania