„Miód na nasze serca”

Te słowa powiedziała pani Aleksandra Kozak-Kotowska – dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, zamykając oficjalną część wyjątkowego wieczoru literackiego – „Młoda puławska poetka Julia Seredyn – wiersze”.
Niecodziennie mamy możliwość poznać twórczość młodzieży. Najczęściej są to teksty, pisane pod wpływem chwili, emocji, rzadko pokazywane osobom trzecim. Wprawdzie od wielu lat Młodzieżowy Dom Kultury organizuje konkursy literackie, i co roku bierze nich udział wielu uczniów, ale po raz pierwszy zdarzyło się, że sama autorka, z własnej inicjatywy, zdecydowała się na prezentację swoich tekstów. Osiemnastoletnia Julia Seredyn, uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach, ma na swoim koncie sukcesy literackie. Wyróżnienie w XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „O ludzką twarz człowieka”. Drugie miejsce w XXVIII edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Była finalistką II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Życie między wierszami”. Ponadto otrzymała wyróżnienie w dwóch edycjach Turnieju Jednego Wiersza „Nie pisz do szuflady” im. Zbyszka Kozaka, który organizuje MDK w Puławach.
To był szczególny wieczór. Po powitaniu gości, przez panią dyrektor, głos zabrała młodzież, przyjaciele i znajomi bohaterki spotkania. Padały ważkie słowa o kondycji człowieka we współczesnym świecie. Pytania o istotę poezji. Trafne nawiązania do mitologii i literatury. Szczególna wizja Boga. Rozważania o miłości i samotności. Wyjątkowo wybrzmiały słowa, jeśli weźmiemy pod uwagę wiek autorki:
„według mnie czasem trzeba zginąć
aby nauczyć się co to znaczy żyć”
Pięknie wplotła się w teksty muzyka, w wykonaniu wspaniałych, młodych wokalistów. Znane utwory wykonali: Jakub Rogala, Iga Pyśkiewicz i Julia Król. Dźwięki gitary wypływały spod palców: Natalii Wenerskiej. Nie sposób nie wspomnieć o Henryku Arciuchu i Jakubie Sułku. Trzykrotnie pojawili się na scenie. W teatralny, nieco humorystyczny sposób przedstawili Julię publiczności, a także zapowiedzieli występ Natalii Wenerskiej.
Bardzo profesjonalne było wystąpienie młodej poetki na zakończenie spotkania. Podziękowała publiczności za przybycie oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu imprezy. Nad merytorycznym jej przebiegiem czuwała pani Renata Marcinko – nauczycielka języka polskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach.
Wśród publiczności była pani Małgorzata Noskowska – Kierownik Wydziału Edukacji w Starostwie Powiatowym, pan Andrzej Wenerski – Kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki, pan Sławomir Rady Miasta Puławy. Występ oglądali także nauczyciele z ZSO Im. KEN.
Wiersze Julii Seredyn czytały: Paulina Szczypa, Agata Kuryłło, Hanna Staszak, Estera Karpeta, Emilia Potocka, Julia Antoniak, Karolina Kostrzewa, Agata Dudczak, Aleksandra Bomba.
MK