Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach serdecznie zaprasza na Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W czytaniu wezmą udział zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Puławach oraz instytucji z terenu powiatu puławskiego.

Wydarzenie odbędzie się 9 października o godz. 11:00 na terenie Ogrodu willowego przy Młodzieżowym Domu Kultury w Puławach, ul. Sieroszewskiego 4.
PATRONAT HONOROWY PARY PREZYDENCKIEJ
 
Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.